Individuals

As of December 18, 2008, the letter urging the creation of a White House Office on Children and Youth was signed by the more than 1,000 individuals listed below.

Alabama
Sara Bruce-Hall, Executive Director, Morgan County System of Services, Inc.
Gregory Chandler Jr., Owner, Imperial Home Restoration and Repair
Kendra Key, , University of Alabama
Nancy Meadows, CEO, Camp Fire USA Central Alabama Council
Kelli Messina, Case Worker, Alabama Department of Human Resources
John Wade

Alaska
Candace Blackwood, Community Education Manager, Resource Center for Parents and Children
Amanda Block, Camp Togowoods Director, Girl Scouts
Randi Breager, Youth Development Specialist, Boys & Girls club of Southcentral Alaska
Kimberly Burke, Director, Play N Learn at Pearl Creek
Lenetta Colbert, Director, Open Arms Child Development Center, Fairbanks Alaska
Glenn Cravez, Board Member, Camp Fire USA
Yvonne Geisel, Children's Services Specialist II, Office of Children's Services
Shayle Hutchison, Ms, Ringstad Park Weed and Seed
Becky Judd, Youth Development Specialist, Division of Behavioral Health
Heather Larrabee, Site Director, Camp Fire USA
Andre' Layral, Community Engagement Educator, Association of Alaska School Boards
Kari Lyon, Kawerak Child Care Services Program Director, Kawerak, Inc.
Melodee Monson, Program Manager, Human Services Department, University of Alaska Anchorage
Donna Shock, Youth Services Coordinator, Anchorage's Promise
Michael Sobocinski, Assistant Professor of Human Services, University of Alaska Anchorage
Vickie Tinker, FASD Program Coordinator, Frontier Commujnity Services

Arizona
David Barnhouse, Deputy Director, Arizona's Governor's Office for Children, Youth and Families
Judith Bliss, CEO, MindPlay
Janet Caldarelli, Board of Directors, Boys & Girls Club of Greater Scottsdale (AZ)
David Cohen, Vice Chairman, Greater Scottsdale Boys and Girls Club
Joe Dunnigan, Managing Partner, Balance Capital Partners
Anne Fisher, Retired Social Worker, Board member, Tucson Youth Colliation
Amy Frank, Program Director, Camp Fire USA, Council of Greater Arizona
Celeste Froehlich, LMSW, ASU
Shaundra Higgins, Youth Development Community Educator, United Way of Tucson and Southern Arizona
Cynthia Klein, Director of Community Relations, Compass Behavioral health Care
Steven Kreamer, Community Development Coordinator, Arizona Youth Partnership
Amanda Kucich, Director of Youth Development, United Way of Tucson and Southern Arizona
Julie Kudrna, individual, individual
Eva Lester, Early Childhood Policy Advisor, Office of Governor Janet Napolitano
Lianda Ludwig, Counselor, Fruchthendler Elementary School
Beverly Mertz, Executive Assistant, Boys & Girls Clubs of Greater Scottsdale
James Molina
Julie Moran, Owner, Delegate The Details
Sean Philips, Supporter, Boys and Girls Club of Scottsdale
Marie Raymond, Early Literacy Specialist, Scottsdale Public Library
Rachel Rodriguez, Prevention Specialist, SEABHS
Erica Schwartzmann, Neighborhood Program Coordinator, Camp Fire USA the Greater Arizona Council
Janet Shalwitz, Senior Advisor, Adolescent Health Working Group
Melanie Skievaski, Prevention Program Coordinator, Providence Service Corporation
M. Elizabeth Tuttle, Clinical Supervisor, Casey Family Programs
Susan Wortman, President, Zonta Foundation of Casa Grande Valley
Paul Zarchin, Owner, Hands of Health

Arkansas
Sarah Buford, Independent Education Consultant, YouthBuild USA
Marti Genge, Owner, Pages of Parenting Bookstore and Resources
Sylvia P. Richards, , Retired Educator/CASA Volunteer
Max Snowden, Executive Director, Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Dpmestic Violence
Susan Stewart, Parent Center Coordinator, Dumas School District

California
Claire Brindis, Dr. P.H., Professor of Pediatrics, University of California, San Francisco
Jeff Cravens, Jr., Student, GSHS
Michelle Abe, River City High School West Sacramento California
Adri-Ann Altizer, AmeriCorps Volunteer, Camp Fire USA Orange County Council
John H. Anderson
Jacquie Atchison, Board of Directors, Hands For Hope Youth - El Dorado Hills, CA 95762
Eva Baker, Doctor, UCLA/ CRESST
Robert Bakke, Education Programs Consultant, California Department of Education
Cesar Balbuena, Owner, For The Good Clothing Company
Jen Barker, Executive Assistant and After-School Program Facilitator, Mariposa's Art
Carolyn Barla, Youth Advocate, Georgetown Divide Ready by 21 Coalition
Dionne Barnes-Proby, Student, University of La Verne
Alice Beard, Child Advocate and social worker of over 30 years for abused/neglected children, PAANCI
Kiley Bednar, Special Initiatives Manager, Prevention First
Olga Beltsar, Mobilize.org
Kelly Bentley, Youth Advocate, Georgetown Divide Ready by 21 Coalition
Tim Blaylock, Chief Professional Officer, Boys and Girls Clubs of Greater Oxnard and Port Hueneme
Naomi Bosch, El Molino High School
Katrina Brink, Program Associate, John W. Gardner Center for Youth and Their Communities - Stanford University
Sara Brissenden-Smith, Founder, Brown Lady Productions
Anika Brown, Academy of Art University
Elizabeth Bruno, Pediatric Psychologist, Lucile Packard Children's Hospital at Stanford
Robyn Cabrera, Finance & HR Director, Boys & Girls Clubs of Sonoma Valley
Sal Camarillo, Event Specialist,
Dudley Campbell
Candace Campbell
Gaile Carr, home
Robyn Class, Executive Director, Orange Children & Parents Together, Inc.
Della Clavere, Community Liaison, Vision Coalition of El Dorado Hills
Julia Conner, GEAR UP Grant Director, San Diego Unified School District
David Contto, Branch Manager, Travis Credit Union
Angelina Cooper, Director of Workforce Development, JVS
Cheryl Cooper, 3rd Grade Teacher, Lasselle Elementary School
Mylinda Criddell, Owner, Top Notch Merchandise Club
Sergio Cuellar, Sr. Program Manager, Central Valley, Youth In Focus
Haydee Cuza, Student, UCLA
Micah Daigle, Associate Director, Students for Sensible Drug Policy
Teressa Dane, Family Advocate, San Juan Unified School District-White House Counseling Centers
Rafal Dobrowolski, Organizer, Service Employees International Union, Local 99
Virginia Duplessis, Adolescent Health Analyst, California Adolescent Health Collaborative
Glenn Eagleson, Director of Policy & Planning, San Francisco Office of Economic & Workforce Development
Carmina Eliason, Art Teach Facilitator, Mariposa's Art
Jane Engelsiepen
Josie Enriquez, Case management Program Coordinator, Yolo Family Resource Center
Nancy Erbstein, Research and Policy Specialist, UC Davis
Laura Espinoza, Social Worker, San Antonio Community Hospital
Michelle Fadelli, Communications Manager, First 5 Marin Children and Families Commission
Nancy Fastenau, Consultant, Fastenau & Associates
Carmen Flores, Family Advocate, Healthy Start
Frederick H. Forschler
Hannah Freed, Executive Assistant, USC
Tammy Gabel, Superintendent, Black Oak Mine Unified School District
Libia Gil, Senior Fellow, American Institutes for Research
Stephanie Fuerstner Gillis, COO and Senior Analyst, Blueprint Research & Design, Inc.
Paula Goodman, Director, K-12 Programs, Art Center College of Design
Karen Gravereaux, Radiologic Technologist, Children's Hospital Oakland
Judith Green, Professor, University of California, Santa Barbara
Melissa Groves, Associate Professor, California State University, Chico
Esther Guardado, Children's Library Asst., Woodland Public Library
Karen Harris, President, Parent Leadership Group (PSO - Parent Student Organization)
Angel B. Hayes, Social Worker, Casey Family Programs
Tracey Hessel, Pediatrician, Marin Community Clinics
Elaine Hildebrand, Teacher in Alternative Education, Ceres Community School
Katharyn Hildebrand, John H. Pitman High School
Charles Hochberg, A.V.School District B.O.D., ret.
Jessica Hollman, Pediatrican, Marin Community Clinic
Samantha B Honowitz
Raven Hoopes, Case Manager, Harm Reduction Services
Kathryn Hopkins, Student, UCSC
Victoria Jackson, Asst. Professor of Social Work, Loma Linda University
LaWana John
Victoria Kay, Mom of 23 yrs.
Stephen Keese
Maurice Kemp
George King, Principal Consultant, California State Assembly
Donna Kinzie, Special Education teacher, Palm Springs Unified
Judy Knapp, Director of Education and Training, The Center for Violence-free Relationships
Ellen Koivisto, Public School Teacher, San Francisco High School of the Arts
Philip Krause, , DeVry University
Janny Kum, Director of Operations, Western Justice Center
Leila Kumar
Tanya Lampkin, Hanna Ranch Elementry School
Dennis Landi, Tax Examining Technician, Internal Revenue Service
Chandra Larsen, Youth Advocate, School Coach, and Graduate Student, Sonoma State University
Peter Laugharn, Executive Director, Firelight Foundation
Zach Lawrence, Education and Career Specialist, Social Advocates for Youth
Dennis Ledden, President/Owner, LCS
Sharon Lockett
Janel Looper, 4th Grade Teacher, Lasselle Elementary School/ VVUSD
Shelley Lopez, Program Director, Boys & Girls Clubs of Sonoma Valley
Hannah MacLaren, Director, Los Angeles Coalition of Essential Schools
Martin D Martinez III, Director Social Services, Redwood Valley Rancheria Red Road Program
Rita Martinico, Director of Youth Develoment Services, Walnut Avenue Women's Center
Hank Mattimore, Grandparent at the Children's Village,Santa Rosa,CA, The Children's Village of Sonoma County
Tamara Matz, Melrose Avenue Elementary
Mary McAllister Shea, Ed.D., Kids Included Together
Milbrey McLaughlin, David Jacks Professor, Education and Public Policy, Stanford University
Steve McNitt, Program Coordinator, El Dorado County Children's Mental Health
Joseph Merschdorf, School Relations Coordinator, San Francisco School Volunteers
Sarah Molaro, Health Technician, Nevada County Public Health Dept
Nita Moore, Director Transition and Adult Services, Almansor Center
Lauren Murdock
Paulette Nagle, Chief Operations Officer, Community Alliances for Drug-Free Youth, Inc.
Lorne Needle
Gaye Newport, Board Member, Georgetown Divide Ready by 21 Coalition
Sophie Nogue, Student, UC Berkeley
Terri Noto, Social Work Supervisor, Human Services Department, Santa Cruz, CA
Maria Orozco, El Tosa, WJUSD
John Ott, President, John G. Ott & Associates
Angela Parris, Special Projects Manager, Pasadena Educational Foundation
Willie Patterson
Gilberto Pesqueira, Office Clerk, Youth Policy Action Center on behalf of Amanda Gutierrez
Aleen Raybin, Youth Advocate, Walnut Avenue Women's Center
Maryellen Redish
Karen Reside, Director of Program Development/Grantwriter, Boys & Girls Clubs of Long Beach
LeeAnn Rief, Licensed Family Child Care Provider, LeeAnn's Family Child Care
Alicia Rodgers, Ms, San Jose State University Masters of Public Health
David Romain, Laney College
Judy Romero, Director, Sequoia Teen Resource Center
Stephanie Root, Coordinator, Georgetown Divide Ready by 21 Coalition
David Root
Naomi Roudman, School Community Violence prevention Manager/ Clinical School Social Worker, Lee Middle School
Julie Ruelas, Professor of Child Development, Los Angeles Mission College
Fay Sady, Mental Health Clinician
Hector Sanchez, Mr, Sánchez Consulting
Maureen Sedonaen, President & CEO, Youth Leadership Institute
Leone Silk, Disabililty Services Coordinator for an educational institution, UC
Stacey Smith, Site Supervisor, Child Development Center and Adjunct Faculty, Child Dev. Dept., Long Beach City College
Cathleen Sommer, Mentors Plus Health Educator, Family Connections El Dorado
Cornelia Spencer
Maria Su, Deputy Director, SF City & County, Dept. of Cildren, Youth and Their Families
Alicia Suski, Doctor, Marin Community Clinics and First 5 Marin
Susan Suval, Chair, Sunset District Neighborhood Coalition
Kimberley Taylor, Youth Advocate, Georgetown School
Kyle Taylor, Global Spokesperson, Ashoka's Youth Venture
Jean Tepperman, Executive Director, Action Alliance for Children
Sandy Tesch, Development Manager, UC Berkeley Library
Aaron Thaler, Caseworker, Lutheran Social Services
Jennifer Tilton, Assistant Professor, University of Redlands
Michael Tomczyszyn, Jefferson High School Daly City, CA
Susan Toussaint, Director, AS Child Development Lab, CSU Chico
Olga Trevizo
Phimy Truong, Youth Employment Program Coordinator, VYDC
Doris Tseng, Assets Services Coordinator, Juma Ventures
Linda Tucker, Board Member, Walnut Avenue Women's Center
Dr. Marlena Uhrik, Consultant, California Department of Education
Patti Uplinger
Mary Ann Uyeno, Youth Development Facilitator, Stanislaus County Office of Education
Jim Vetter, Youth Development Program Director, Cottage Housing, Inc.
Cheryl Waller, Advocate for Children's Rights, National Committee of Grandparents for Children's Rights
Jennifer Walten, Program Manager, Cottage Housing
Cindy Ward, Business Secretary, Black Oak Mine Unified School District
Alia Weiner, Activist,
Alison Wells, SKYLAB Youth Development Program COordinator, Cottage Housing Inc., Serna Village
Gwen Whitson, Chair of the Board of Trustees, Camp Fire USA
Katie Willse, Director of Youth Services, Folsom Cordova Community Partnership
Drew Woodall, Director of Educational Services, Black Oak Mine Unified School District
Christopher Zappia, National Board of Trustees, Camp Fire USA
Patricia Zylius, Editor,

Colorado
Michelle Adams
Rich Batten, Family and Fatherhood Specialist, Colorado Department of Human Services
M.Deborah Bialeschki, Director of Research, American Camp Association
Carol Bowar, President and CEO, Girls Incorporated of Metro Denver
Toni Bullock, Sr. Program Development Asst. to CEO, Girl Scouts of Colorado
Sandra Dolak, Grants Manager, Spanish Peaks Regional Health Center
Amy Engelman, Youth Development Specialist, Colorado Department of Public Health and Environment
Bette Erickson, City Councilwoman, City and County of Broomfield, Colorado
Anthony Gallozzi, Youth Advisory Council Member, Colorado Youth Advisory Council
Elizabeth Garth, Transition Specialist,
Nancy Gilder, Director, Positive Youth Development, Mayor's Office for Education and Children
Cori Jackamore, Cluster Manager, Denver Public Library
Ben Kirshner, Assistant Professor, University of Colorado
Tom Leversee, Adjunct Professor, University of Denver Graduate School of Social Work
Barry Lindstrom, PhD, Psychlogist
Katherine Martinez, Director of Training & Community Services, Assets for Colorado Youth
Lana Matthews, Professor, retired
Brenda McChesney, Manager of Business Programs, The Conflict Center
Dolores Moreno , Director of Recreation , Denver Parks and Recreation
Maria Riva, Professor, University of Denver
Caroline Ryan, LPN, SELF
Kate Storm, Sibling Pregnancy Prevention Program Planner, Boulder County Public Health
Donna Ward, Childcare Consultant, Garfield County DHS Childcare Program
Diane Welsh, Clinical Consultant, Rocky Mountain Children's Law Center
Catherine Wise, Coordinator of Special Initiatives, Denver Public Schools
Paula Wolff, Executive Director, Net Results Junior Tennis

Connecticut
Sandra Bishop-Josef, Assistant Director, Yale's Edward Zigler Center in Child Development & Social Policy
Cate Bourke, Community Specialist, Connecticut Assets Network
Patti-Sue Brown, Child Advocate, United Services, Inc. Domestic Violence Program
Patti-Sue Brown, Child Advocate, United Services, Inc. Domestic Violence Program
Linda Chaffin, Program Director, The School for Ethical Education
Jose Colon-Rivas, Executive Director-, Hartford's Office for Young Children
Jennifer Conley, Agency Services Representative, Foodshare
Courtney Desautell, Juvenile Probation Officer, State of CT, CSSD
Reona Dyess, Executive Director, The Center: A Drop-In Community Learning and Resource Center, Inc. (Drop-In Learning Center)
Reona Dyess, Executive Director, The Center: A Drop-In Community Learning and Resource Center, Inc. (Drop-In Learning Center)
Chaka Felder, Executive Director/Founder, Higher Heights Youth Empowerment Programs, Inc.
Jo-Anne Leventhal, Director of Communications & Development, Our Piece of the Pie
Frank Martin, Independent Living Coordinator, State of Connecticut
Paula Mele, Dental Hygienist / Community Advocate,
Julia Murphy Klein, Program Associate/Youth Engagement, Perrin Family Foundation
Betsey Sarris, Officer, Juvenile Probation Department CT
Mercedes Soto, Executive Director, LEAP, INC.
Lucian Stroie, , University of Connecticut
Elaine Zimmerman, Executive Director, Connecticut Commission on Children
Christopher Zollo, , Yale University

Delaware
Carol Collins
Roger Hawkins, delware disability navigator, Delaware Department of Labor
Hope Hawkins, Teacher, Retired from Wilmington Friends School
Christine Herron
Christian Kunig, Grown Up, School Bus Driver
Sandra Peterson, family life and youth development educator, Delaware State University
W. Douglas Tynan, Chief Health Psychologist, Nemours Health & Prevention Services

District of Columbia
Anthony Anikeeff, Board Member, The Corps Network
Kelita S. Bak, Vice President of Advancement, Camp Fire USA
Sarah Bardack, Research Associate, American Institutes for Research
Bridget L Brandon, Center Director, Higher Achievement
Jake Brewer, Internet Director, Energy Action Coalition
Renée Carl, Senior Program Manager – Policy Initiatives, Grantmakers for Children, Youth & Families
Eric Cline, Member Services Coordinator, National Youth Employment Coalition
Lori Connors-Tadros, vice president, children and family services, The Finance Project
Debora Crossley, Student, North Carolina A&T State University
DBurch Crossley, Manager, Diplomatic Programs and Programs, Office of U.S. Secretary of Transportation
Khyati Desai, Civic Engagement Manager, Points of Light Institute
Charlotte Dicks, Administrative Assistant !!, University of Maryland
Amanda Exner, Doctoral student, Georgetown University
Thaddeus Ferber, Program Director, Forum for Youth Investment
Karen Finn, Senior Fellow, Forum for Youth Investment
Elizabeth Gaines, Program Director, Forum for Youth Investment
Samantha Harvell, Legislative Fellow, Society for Research on Child Development
Fiona Helsel, Senior Research Analyst, American Institutes for Research
Sarah Hibshman, Social Worker, Children's Choice Inc
Marisa Hilliard, M.A., Children's National Medical Center
Alexis Lauricella, Graduate student, Georgetown University
Kesha Lee, Consultant,
Alexander Moll, Senior Researcher, Center for Voter Deliberation of Northern Virginia
Maureen Monaghan, Ph.D., Children's National Medical Center
Taryn Morrissey, Congressional Fellow, Society for Research in Child Development
Ed O'Brien, Executive Director Emeritus, Street Law Inc.
David Osher, Vice President, American Institutes for Research
Karen Pittman, Executive Director, Forum for Youth Investment
Nicholas Read, Research Associate, American Institutes for Research
Heather Rieman, Co-Director, Critical Exposure
Lane Russell, Research Associate, Afterschool, National League of Cities
Martin Scherr, Coordinator, Campaign for US Ratification of the UN Convention on the Rights of the Child
Nicholette Smith-Bligen, Chief of Staff and Vice President of Operations, DC Children & Youth Investment Trust Corporation
Deborah Stine, Vice President, WAVE, Inc.
Judith Storandt, Senior Staff Attorney, National Disability Rights Network
Richard Tagle, CEO, Higher Achievement
Natalie Thompson, Senior Program Associate, National Collaboration for Youth
Susan Vasquez, PGCPS
Jennifer Woolard, Assistant Professor, Georgetown University

Florida
Sherry Allen, President/CEO, SENetwork of Youth and Family Services
Rene Anderson, Human Services Training Specialist, Florida Mental Health Institute
Stefanie Anna, Operations Manager, Goodwill Industries-Suncoast
Amandria Bart, social worker,
Ronald Belter, Associate Professor, University of West Florida
Christine Bennett, Student, Pasco-Hernando Community College
Karen Bogues, Executive Director, Community Youth Development
Jonathan Brainard, Public School Teacher, APOPKA MIDDLE SCHOOL
Susie Brower, Pre-K Teacher, Zellwood Elementary School
jan bush, art therapist, Miami Dade Schools
Sharon Cohen, Project Manager, Early Care & Education, Children's Services Council of Broward County, FL
Keri Corey, Director, The Jacksonville Children's Commission
Lisa Coy, Knowledge Manager, Fl Mental Health Inst, Univ of South Fl
Jim DeMark, Utilization Management Specialist, Family Services of Metro Orlando
Mary Detrick
Meagan Drucker, Social Worker,
Vera Dudley, Trainer for Human Service workers, Self employed --contractor
Jocelin Eubanks, Receptionist,
Oriana Eversole, Community and Partnership Development Manager, United Way of Tampa Bay
Kimberly Fair, Teen Program Coordinator, Camp Fire USA Sunshine Council
Kathleen Ferreira, Assistant in Research, University of South Florida, Florida Mental Health Institute
Deborah Forshaw, Program Manager, Children's Services Council of Broward County
Kathryn Gemmer, Workforce Specialist, Goodwill Industries
Walter Grondzik, PE,
Hillary Hart, Education Analyst, Goodwill - Suncoast Project Bridge
Jacqui Hawkins, President, Celebrating Abilities
Rebecca Heimstead, Youth Corps & Volunteer Coordinator, City of Tampa Florida
Celia Heppner, Psychology Doctoral Student, American School of Professional Psychology
Elizabeth Huffman, Children's Services Director, Cornerstone Family Ministries
Amy Hunt, Chair Elect, Community Youth Development Leadership Council
Nicole Lawrence, BSW student, USF
Mikel McGee, Special Assistant/GIS Facilitator, Children's Services Council of Broward County
Pam Menendez, Program Administrator, Center for the Advancement of Child Welfare Practice
J. A. Micale
Angelina Michel
Connie Morrow, Research Associate Professor and Licensed Clinical Psychologist, University of Miami, Department of Pediatrics
Christina Paul, Program Performance Analyst, Goodwill Industries-Suncoast
Dale Person, Program Manager Youth Offenders Program, Goodwill-Industries Suncoast
Luis Pinzon, Director of Programs, Hispanic Unity of Florida
Joey Roberts
Pauline Russell, Chief Mission to Market Officer, Girl Scout Council of Tropical Florida, Inc.
Pat Schreer, counselor, american atheists
Donna Selquist, health care worker
Jennifer Smith, Foster Home Recruitment Coordinator, ChildNet
Dion Smith, Program Specialist, Children's Services Council of Broward County
Audrey Stang
Susan Sweeney, Executive Director, Support Kids Now
Sandra Terry, Executive Director, Laurel Civic Association, Inc
Lori Tomlinson, Program Manager, Girls Inc. of Sarasota County
Michaelle Valbrun - Pope, Aread Director of school Improvements, Broward County School District
Margaret Wallace, Program Services Specialist, Children's Services Council of Broward County

Georgia
Sara Rivero-Conil, Psy.D., Psychology Fellow, Children's Healthcare of Atlanta
Melissa Nicole Scott, LMSW, Director of Volunteer Services & Training, Positive Impact
Lisa Alston, Chair, Jean Childs Young Institute for Youth Leadership, Inc.
Adam Barnette, MSW, Georgia Department of Family and Children Services
Thomas Bartley, Success By 6, Family Support Council
Nicole Beach, Service Leader, Hands on Atlanta/Benteen Elementary
Catherine Davis, Assoc. Prof. of Pediatrics, Medical College of Georgia
Ethel Davis-White, Early Care and Education Specialist/Technical Assistance Coordinator, Child Care Resource and Referral @ Athens
Asa Dean, Sir, Georgia State University
David DeLozier, Health Scientist,
Debbie DuConge, Systems Analyst, CDC
Janet Fienemann, School Social Worker, Nesbit Elementary
Carin Godemann, Agnes Scott College
Kathryn Grogan, Graduate Student, Georgia State University
Marquita Johnson, Youth Leadership Development Coordinator, Americorps Vista with East Point Community Action Team
Renee Jones, Liaison For Student Engagement, Hands On Newton
Gabriel Kuperminc, Associate Professor of Psychology, Georgia State University
Marion "Branden" Lane, President, Branden Lane Consulting
Mollie Mobley, , Friends School
Susan Morris, Resource Coordinator, Bartow County School System
Angela Robinson, Youth Development Coordinator, Public Health/Adolescent Health & Youth Development
Gabrielle Stewart, Fund Development/Integrated Marketing Manager, Girls Incorporated of Greater Atlanta
Daniel Thompson, Legislative Advocacy Coordinator, Children's Healthcare of Atlanta
Robin Toblin, Epidemic Intelligence Service Officer, Centers for Disease Control and Prevention/Injury Center
John Turner, MPP, DPA, MAPS, NORML
Franklin Delano Williams, Project Manager, The Bobrow-Williams Group, LLC

Idaho
Susan Miller, Donnelly Elementary and Payette Lakes Middle School
Terry Warren

Illinois
Adrienne Simms, M.A., Illinois State University
Marilyn Wood, BA, CADC, Youth Shelter Program Coordinator, Youth Services Network
Angela Benke, Program Director, Boys & Girls Clubs of Chicago
Daniel Bragaw
Susan Bursztynsky, Attorney, Concerned Citizen
Jeffrey Butts, Research Fellow, Chapin Hall at the University of Chicago
Robert Conlon, Youth Program Coordinator, Howard Area Community Center
Lisa Coughlin, Parent/Educator, SAHM
Catherine Critz, Survivor, Brain Injury Association of America--Brain Injury Group (BIG) of Peoria, IL
Katie Devine, Doctor, American Psychological Association
Chloe Gibbs, Doctoral Student, University of Chicago
Dave Giles, Project STAY-IN, Regional Office of Education
Sandra Gonzalez-Murray, Support Services Coordinator for Education 3 to 12 years old, Chicago Department of Children and Youth Services
Yadav Gowda, Student, Mundelein High School
Chuck Grant, Teacher, Monmouth-Roseville High School
Christine Grapes, Associate Marketing Manager - AXE Hair, Unilever
Toylee Green-Harris, Student Assistance Resource Specialist, Prevention First
Steven Guerra, Deputy Chief of Staff, Social Services, Illinois Office of the Governor
Janine Harkness, Attendance Liaison, Regional Office of Education #27
Lorraine Harrell, Writer, Educator, Author, Poet, Creative Odyssey Enterprises
Elizabeth Hawthorne, Dean, College of Education, Ellis University
Anne Horst Hanby, Grants Specialist, UCAN
Brian Hughes, Volunteer, Boys and Girls Club of Chicago
Teri Hull, Ph.D., Linden Oaks Hospital at Edward
Mary Jouppi, Counselor III, Lake County Health Department
Gregory Kampwirth
Amy Kerr, Project Coordinator, University of Illinois Chicago
Stephania Koliarakis, Education Manager, Howard Area Family Center
Louis Levy, Boys and Girls Club of Chicago
Gwendolyn Mastin, President/CEO, New Phoenix Assistance Center
Meghan Matthews, Student/Intern, Northeastern Illinois University
Marc McCallister
Dovetta McKee, Director Special Initiatives, Prevention First
Sharrell McKennie, Concerned Citizen
Thom Miecznikowski, assistant coordinator, howare area community center computer clubhouse
Sadira Muhammad, Project Coordinator, Columbia College Chicago -Center for Community Arts Partnerships
Victor Ochoa, Sayre Language Academy
Cheryl Peterson, Public Service Administrator, Illinois DCFS
Patricia Prado, project coordinator, Chicago Department of Children and Youth Services
Daniel Quintela, Account Director, Mintel
Carolyn Read, Youth Program Director, Howard Area Community Center
M. Rivera-Rogers
Felicia Roberson, Professional Development Resource Specialist, Prevention First
Colin Rogers, Volunteer, Boys & Girls Club of Chicago
Sherri F. Seyfried, Professor of Social Work, Chicago State University
Diane Short, Education and Disabilities Coordinator, FWHS Early Head Start
Molly Silverman, Special Events Officer, YWCA Metropolitan Chicago
Denise Smith, Property Manager, Boys & Girls Club Chicago
Darryl V. Smith, Site director, Reed Boys & Girls Club of Chicago
Sharon Stolz, Rev., Parents and Concerned Adults (PACA)
Marco Tinio, Analyst, Boys and Girls Club
Jennifer Underwood, MSW, Licensed Social Worker, private practice
Barbara Wahler, Social Worker, Howard Area Community Center
Melanie Wallis, Board Member, Invest in Education
Roger Weissberg, Professor, University of Illinois at Chicago
Vanessa Westley, Police Officer, Chicago Police Department
Sally Williams, Caregiver Advisor, Starting Point, Macon County Health Department
Denysia Wolfe, Club manager/ LSC Chair, Tilton Boys & Girls Club/School

Indiana
Liz Austin
Pamela Bergren, CASA Trainer, Harmony House/CASA Program of LaPorte County, Inc.
LeWana Britt, Youth Minister, Mt. Zion Baptist Church
Camille Brugh, Senior Enrollment and Matching Specialist, Big Brothers Big Sisters of Central Indiana
David Paul Xavier Burch
Bhikkhu Caylor, Bodhisattva, The Middle Way
Connie Coutellier, Council Services Executive, Camp Fire USA
Nicky Danaher, Administrative Assistant, Purdue University
Laura Dodds, Program Director, Techpoint Foundation
Judith Erickson, Doctor, Retired - Formerly Dir. of Research Services, IN Youth Institute
Betty Fisher-James, Executive Director, Big Brothers Big Sisters of Vigo County, Inc.
Barbara Hoffman
Michele Hudgins, Student Family Care Coordinator, Indianapolis Public Schools
Ellen Kyes, Associate Director for Prevention Programs, University of Notre Dame
Teri Lock, Assistant Director, OVO Head Start
Clara McCarty, Youth leader, Small business owner & Mother, Church & college
Monica A. Medina, Clinical Lecturer, Indiana University School of Education - Indianapolis
Jason Melchi, Indiana University Purdue University of Indianapolis
Tavetta Patterson, Youth Advocate and Community Facilitator, Gary Life Education Initiative
Sarah Patterson, Project Manager - Data, Indiana Youth Institute
Wendy Perry, Director, School Age Care Programs
Eric Scott, Development Assistant, Centerstone
Janice Slaughter, Director of K-12 Programming and Outreach, Marian College
Sarah Sparks, DCS
Gail Strong, volunteer, Big Brothers Big Sisters
Lynn Sygiel, Director, Y-Press, Inc.
Jennifer Teeters, Student, Ball State University
Dolores Wisdom, Consultant, Wisdom & Associates

Iowa
Cheryl A Carnes, Cheryl's Playhouse - Day Care
Jenna Harms, State of Iowa Youth Advisory Council
Brendan Iglehart, Member, State of Iowa Youth Advisory Council
Bryan King, Coordinator/AmeriCorps VISTA, State of Iowa Youth Advisory Council (SIYAC)
Mark Lanning, Social Worker, Iowa Dept of Human Services - Transition Planning Program
Karen Ligas, District Coordinator, Career and Workforce Connections, Des Moines Schools
Jacob Nieuwsma, Chairman, State of Iowa Youth Advisory Council
Arlene Prather-O'Kane, RN Program Manager, Black Hawk County Health Dept.
Joseph L. Scott IV, Executive Director, The Inertia Boys & Girls Center, Inc.
Caroline Stout, Manager, Early Childhood and Youth Development Strategies, United Way of East Central Iowa
Marilee Tarkett, Program Manager for Waterloo Schools Nursing, Black Hawk County Health Department
Amber Thomas, Assistant Camp Director, Camp Fire USA
Jane Todey, Program Manager, Partnerships in Prevention Science Institute - Iowa State University

Kansas
Susan Arnold Christian, Outreach Program Coordinator, Kansas State University
Angelique Borges-Shah, YWCA
Olivia Kemp, Volunteer, YWCA Battered Women Task Force
Jane Lake, RN, BSN, Wellspring, MTTI
Ward Loyd, Chair, Kansas Advisory Group on Juvenile Justice & Del Prevention
Michael Roberts, Professor, University of Kansas
Debra Rukes, Teen Pregnancy Prevention Director, YWCA of Topeka, Kansas
Camie Russell, Director, Kansas Attorney General
Sarah Stadler, Ms., Washburn University
Ric Steele, Associate Professor, and Licensed Clinical Psychologist, University of Kansas
Rita Thurber, Director of Student Support Services, Kansas State University
Gary Williams, Cavin Von Gurnov / Author,

Kentucky
Pam Carter, Coordiantor, Jefferson County Public Schools, Safe and Drug Free Schools
Laura Cooper, Co-founder, Open Arms Grandparents/Acting Parents Raising Children Support Group
Chery Smith, Former PTA President, 48 year old Mother of a 7 yr.old and a 9 yr old,
Stephanie Stone, Director, Home of the Innocents Therapeutic Loving Foster Care

Louisiana
Kim Kelly-Aaron, Child Welfare Specialist, State of Louisiana/Office of Community Services
Sarah Kimmell, OSI
Julia McNabb, Director of Youth and Education Initiatives, United Way for the Greater New Orleans Area
Stephanie Mitchell, Mentor Coordinator, Big Buddy Program
Hamilton Simons-Jones, Chief Development Officer, Operation REACH, Inc.

Maine
Ryun Anderson, Youth Resource Specialist, Thrive-System of Care
Gabrielle Berube, Student, Maine Democratic Party
Deborah Chase, Director, Maine AfterSchool Network
cindy curran, secretary, northeastern university
Amanda Edgar, Community Health Promotion/Substance Abuse Prevention, One Maine One Portland Coaltion (Maine)
Erin Frati, Administrative Coordinator, Greater Waterville Communities for Children and Youth
Benjamin Goodman, Youth Chair, Maine Legislative Youth Advisory Council
Kristi Gruhn, Family Partner, Thrive
Louise Harrington, 5th grade teacher, ASH Waterville, Maine 04901
Brian Kaufman, Doctor, University of Maine at Farmington, Gay Lesbian and Straight Education Network
William Macomber, Psychotherapist, Macomber Counseling Services
Brianne Masselli, Youth Coordinator, Thrive System of Care- Maine
Mary Moyer, Maine Legislative Youth Advisory Council (Alumni)
Catherine Palmer, Grant Writer, Sweetser
Diana Prescott, Ph.D., Hampden Psychological Consultation
Diane Russell, State Representative, Maine House of Repressentatives
Mark Sanborn,
Jessica Smith, Homeless Services Case Manager, Rumford Group Homes, Inc.
Sarah Sugden, Library Director, Waterville Public Library
Richard Thomas, Ph.D., Greater Waterville Area Communities for Children and Youth

Maryland
Donald T. Floyd, Jr., President and CEO, National 4-H Council
Mary Beth Stapleton, MSW, Grants Coordinator
Maya Aguilar, Director of Communication, CORE: the Coalition for Residential Education
Ruth Aloras, Kids Kingdom Family Child Care
Marie Andrews, President, Calvert Crusade for Children, Inc.
Sabrina Austin, Attorney, Individual
Miriam Banerji, Parent, Walter Johnson High School
Julie Bates
Caroline Brady, School Based Mental Health Therapist, Johns Hopkins Bayview Medical Center
Pascale Caballero, Early Childhood Mental Health Consultant/LCSW-C (MD/DC), Montgomery County, MD DHHS/Early Childhood Services Agency
Maria Teresa Candamil, Consultant on Children, Families & Communities, Candamil Consulting
Jennifer Carson, Director of Childrens Services, Court Appointed Special Advocate Program of Montgomery County, MD
Trudy Chara, Innovation and Programs Manager, Governor's Workforce Investment Board
Leah Cho, University of Maryland, College Park
Reverend Regina Clay, Minister, Bethel AME Church
Connie Colbert, Administrative Assistant, Governor's Office for Children
Lola Crawford, Educational Consultant, National Council on Educating Black Children
LaV'erne Curley, Special Education Advocate for , Baltimore City Public Schools
Susan Daddio, Executive Director, CASA of Baltimore County, Inc.
Amy Dapsauski, Director of Training and Technical Assistance, Maryland State Family Child Care Association
Christopher Derk, Regional Director, Youth Advocate Programs, Inc.
Michelle Dillard, Clinical Supervisor, LCSW-C, Contemporary Family Services, Inc.
Adam Donaldson
Vera Davis Edelin, Early Childhood Special Educator, Montgomery County Infants and Toddlers Program
Ivonn Ellis-Wiggan, TA Partnership Director of Programs, National Federation of Families for Children's Mental Health
Jayne Fitzgerald, 4-H Youth Development, Un of MD 4-H
Janet Forbush, Independent Evaluation Consultant, Self-employed
Lianne Friedman, Vocational Rehabilitation Counselor, Rehabilitation Experts of Maryland, Inc.
Ms Jacqueline Gates, Presidential Advisor, The White House
Andrea Golden, Special educator, Montgomery County Infants and Toddlers
Lauretta Grier, Board member, Calvert County, MD Family Network-LMB and the Citizen's Review Board for Children
Tricialouise Gurley, Statewide Youth MOVE Coordinator, Youth MOVE MD, Youth MOVE National Inc., Child & Adolescent Mental Health Institute, Innovations Institute
Rodrigo Gutierrez, Student, University of Arizona
Clare Herington, Program Director, The NET Program
Araceli Hernandez Henry, Montgomery County Public School Employee
Wendy Jeffries, Program Director, Turning the Corner Achievement Program, Living Classrooms Foundation
Karla Jenkins, Youth Impact Manager, United Way of Central Maryland
LeVar Jones, Founder, Baltimore Urban Youth Leaders Alliance
Tomeaka Jupiter, Director of Program Development, Abilities Network - Healthy Families
Jeannette Kinion, Resource Specialist Supervisor/Foster Care Mgr., Maryland Department of Juvenile Services
Joseph Kitchen, Chairman/CEO/Founder, Rev. Joseph Lynn Kitchen Jr. Public Advocacy Foundation
Susan Klein, Program Supervisor, Hopkins Bayview Medical Center
Debra Klimczyk, Special Assistant for Youth Services, Maryland Department of Labor, Licensing and Regulation
Donna Langill, Consultant, Thrusight Consulting
Bonnie Larrimore, Parent & Parent Educator for Children with Special Needs, The Parents Place of Maryland
Martha Lee, Student, University of Maryland, Baltimore County
Rachel Lettre Lettre, Program Manager, Student Conservation Association
Jaime Lotter, Legislative Manager, Advocates for Highway and Auto Safety
Stephen Makle, Youth Coordinator, Maryland National Capital Park and Planning Commission
Michele Martin, Executive Associate, Maryland Department of Human Resources
Marilyn McDonald, PDS Liaison, University of Maryland Baltimore County
Traci McLemore, Sr. Associate for Early Childhood, Montgomery County Collaboration Council For Children, Youth, and Families Inc.
Michelle Miles, CEO, Unlimited Miles Travel and Cruises
Donna Millar
Joanna Miller , Walter Johnson HS
Shirley Mills-Dower, organizer, BCPSS
Melody Morales, Research Associate, Center for Applied Research and Technical Assistance, Inc.
Joyce Murphy, Instructor and Supervisor, University of Maryland Baltimore County
John Murray, Emeritus Professor of Developmental Psychology, Kansas State University
Emily Novick, Child & Adolescent Program Coordinator, NAMI Montgomery County
Monica Ortiz
Audrey Pabs-Garnon, Director, AIP Child Care Center
Lucia Pugnali, Social Emotional Wellness Coordinator, Early Head Start
Louise Reaves
Matthew Redmond, Ready by 21
Sarah Reiman, Manager, Governor's Office for Children, State of Maryland
Mary Rivkin, Associate Professor, Early Childhood Education, Univ. Md Baltimore County
Katie Robinson, Community College of Baltimore County
Sandra Robinson, independent consultant and educator, independent consultant and former educator
Brittanee Rolind, Currently in foster Care, ITT Techniqual Institute
Juana Roman, Youth Specialist,
Sarah Rosenberg, Youth Policy Associate, National Clearinghouse on Families and Youth/JBS International, Inc.
Nancy Ross, Preschool Special Educator and CASA Volunteer, Montgomery County, MD
Michele Scott, Coordinator, Calvert County Family Network
LaTonya Shacklett, Resource Specialist, Governor's Office for Children
Michelle Shay, Clinical Social Worker/Psychotherapist, Private Practice - Counseling & Wellness Associates, LLC
Kathleen Sheehan, Executive Director, Maryland National Capital Homecare Association
Malinda Smith, Director, Epworth Preschool & Kindergarten
Reuben Snipper, Councilmember, City of Takoma Park, MD
sandra stevenson, Administrative Assistant, Governor's Office for Children
Jessica Strauss, Independent Consultant, School-Community Partnerships
Merri Sullivan, LGSW,
John Surr, advocate for young children, Maryland AEYC
Sabrina Sutton, Special Assistant - Youth And Education, Mayor's office - Baltimore, Maryland
Kaya Swann, Program Manager, Family League of Baltimore City, Inc
Kimberly Vargas, Early Intervention Specialist, Montgomery County MD Infant and Toddler Program/Reginald Lourie Center
Crystal Washington, Executive Associate III, Department of Juvenile Services
Tracey Webb, Founder, The Black Benefactors
Diane Whitehead, Acting Executive Director, Association for Childhood Education International
Jessica Winpigler, State Employee, University of Baltimore
Kelly Wise, , Maryland Institute College of Art
Ryan Zavislak, IT
Beth Zeidman, Consultant, Strategy and Youth Development, Consultant

Massachusetts
Cassandra Andersen, Prevention Specialist, LUK
Angela Borges, Student, APA
Deirdre Brogan, Doctoral Candidate, Boston College
Andrew Bundy, Principal, Community Matters
Catherine Butler, teacher, Dallin Elementary Arlington
Tamara Calderon, Transition to Independence Program Director, Vinfen Corporation
Cynthia Chen, Boston College
Teri Cravatis, Licensed Social Worker, Beverly Children's Learning Center
Brian Delaney, Psychologist, American Psychological Association, Society of Pediatric Psychology
Caryn Drons, Teacher/Mother, Early Discoveries
Shane Dunn, Program Assistant, Radcliffe Institute, Harvard University
Jane Feinberg, parent, Mary Lee Burbank Elementary School
Gordon Fellman, Professor of Sociology, Brandeis University
Geri Ferber, Child psychologist, Private practice
Patrishya Fitzgerald, Parent, Parent of ABRHS student
Deborah Friedman, Child Psychologist, Massachussetts General Hospital, Boston, MA
Jessie Gildea, Site Manager, Jumpstart for Young Children
Jessica Greene, School Adjustment Counselor, Stoneham Public Schools (Massachusetts)
Carol Haagensen, Social Worker, Committee for Public Counsel Services
Caroline Hopkins, Interim Director, YouthBuild USA
Meredith Hubbell, Education Advisor, TERI - Talent Search Program, East Boston High School
Tracey Hurd, Doctor, Brandeis U. Womens' Studies Research Center
mamie jackson, community activist, commonwealth corps
Sylvia Jackson, Program Coordinator/Comm Outreach & Youth Leadership Coord, MA Dept of Public Health-Youth Violence Prevention Program
Kei Kawashima-Ginsberg, Lead Researcher, Center for Information and Research on Civic Learning and Engagement
Marcia Liu, Student, Institute for the Study and Promotion of Race and Culture
Nancy S. Lovejoy, Minnechaug Regional School District
Mollie McAlpin, Director, Volunteer Engagement, United Way of Massachusetts Bay & Merrimack Valley
Jennifer Medeiros, School psychologist, Boston Public Schools
Heather Meeker Green, PTO Board Member, Columbus Elementary School
Christopher Messinger, Director, Boston Mobilization
Sarah Minney, Belchertown High School
Melina OGrady, Education Consultant, Kefi Consulting
Michelle Quinn-Davidson
stefi Rubin, Associate Professor, Child and Family Studies, Wheelock College
Kenneth Russell, Harvard Graduate School of Education
Michelle Seligson, Founder, Director (retired), National Institute on Out-of-School Time
Rachel Singer, Boston College
Lesley Solte, Consultant, JP Center South and Main Sts.
Dante Spetter, Research Advisor & Pediatric Psychologist, Society for Pediatric Psychology, APA
marjorie staub, teacher/admissions, The PArk School
Elizabeth Umbro, Public policy manager, Massachusetts Alliance on Teen Pregnancy
Lynn Walsh, M.A., Boston College
Virginia Weisz, Lecturer on Children's Policy, Tufts University
Donald Wertlieb, Professor, Tufts University
Enid Wetzner, Early Literacy instructor, Lincoln-Eliot Elementary School Newton, Ma

Michigan
Breannah Alexander, Student, Michigan Community Foundations' Youth Project
Jill Barlond, teacher, retired
Joe Bertoletti, Sr. Program Associate, Center For Youth Program Quality
Christian Birky, Board Member, Michigan Community Foundations Youth Project
Kathleen Borey, Lakeland Elementary Elk Rapids Michigan
Duane Collins, citizen
Kathleen Curtiss, Student, University of Toledo
Danita Echols,
Nancy Galassini, School Guidance Counselor, Carman-Ainsworth High School
Terr Gladstone, Associate Council Director, United Methodist Church Detroit Annual conferencer
Mike Goorhouse, Program Associate, Community Foundations, Michigan Community Foundations Youth Project
Gregory Hatt, Grand Valley State University
Jim Head, MR, NA
L.D. Hieber Jr., Rev.
Anne Hoerl, UAW
Sean Joe, Assistant Professor, University of Michigan
Joan Jorgensen, Parent Educator, Eastern Upper Peninsula Intermediate School District
Raymond Keeling,, Retired Educator
Pam Kies-Lowe, State Coordinator for Homeless Education, Michigan Dept. of Education
Tammy Lewicki, Child Advocacy 4C of Central MI
Jill Manske, Civic Education Project
Debra Millican, Committee Advisor, Michigan Community Foundations Youth Project
Lynn Nee, Owner, Brid Development Services
Taichi Ochi, Spasian
Judith Runco, CASA
Laura Staudacher, Self-Study Project Coordinator, University of Michigan-Flint
Teresa Thrash, Youth Development Coordinator, Kalamazoo Youth Development Network
Donna Van Brocklin, Program Coordinator, Department of Human Services
Kurt VanEnkevort, student, Michigan Community Foundation's Youth Project Committee
Deborah Wagner, Director of Grants & Special Projects, Ionia County Intermedaite School District

Minnesota
Danielle Ammerman, Student, Child Welfare Scholar, St Cloud State University
Megan Anderson, Anoka-Ramsey Community College
Sharon Berry, Director of Training, Children's Hospitals and Clinics of MN
Jeffrey Black, Social Work Student, St. Cloud State University
Kari Denissen, Coordinator, Second Shift Initiative (Out-of-School Time), City of Saint Paul - Office of the Mayor
Rochelle Daugherty, Social Worker, University of Minnesota
Suzanne Flory, Site Coordinator, Camp Fire USA MN Council
Tiffini Flynn Forslund, Literacy Coordinator, Americorp, Prairie Seeds Academy
Laura Fritz, Student, Montessori Training Center of Minnesota
David Gagne, Executive Director, Urban Boatbuilders
Richard Gray, Doctor, Hennepin Faculty Associates
Troy Hanson, Family Physician, State Advisory Council on Mental Health
Deborah Jones, National Board of Trustees, Camp Fire USA
Elizabeth Koenig, Alumni, Luther College
Anastasiya Kravchuk, Youth, Staples Motley High School
Elizabeth-Ann Lasley, Community Education Coordinator, Minneapolis Public Schools Special District #1 Community Education
Janet Lewis Muth, Coordinator, Rice County Growing Up Healthy
Julie Marthaler, Restorative Justice Coordinator, Yellow Medicine County, MN
Jennifer O'Brien
Judy Pearson, executive director, Pearl Crisis Center
Catherine Penkert, Project Manager, Youth Engagement, City of Saint Paul, Department of Parks and Recreation
Lindsay Petterson, Educational Support Advocate, Lutheran Social Service of MN
April Riordan, Director of Training & Community Partnerships, Mentoring Partnership of Minnesota
Susan Sanderson, TORCH Cooordinator (Tackling Obstacles Raising College Hopes), Northfield Minnesota Middle School
Terry Vasquez, Coordinator, MN CCR&R Network
Mattie Weiss, Director, Campus Camp Wellstone, Wellstone Action

Mississippi
Lesley Back, Director of Development, Boys & Girls Clubs of the Gulf Coast
Metric Clay, Human Rights Active, Human Rights Watch
Persharon Dixon, Doctor, Coastal Family Health Center
Sharon Holmberg, LCSW, Grace Christian Counseling Center
Lora Mederos, Executive Director, Hancock County Human Resources Agency
C.Sade Turnipseed, Director, Education & Community Outreach, B.B. King Museum & Delta Interpretive Center
Sheran Watkins, Extension 4-H Youth Agent, Harrison County 4-H Club

Missouri
Vic Burton, Retired Head Start Specialist
Lorien Carter, Lecturer, Washington University in St. Louis: Brown School of Social Work
Connie Dresie, Council Services Coordinator, Camp Fire USA
Ann Gulick, retired, OASIS Intergenerational Tutoring volunteer
Rebecca Markt, Coalition Coordinator, Youth Community Coalition
Jill Pasewalk, National President and CEO, Camp Fire USA
Crystal Rice, Youth Service Director, University of Missouri
Janet Shepard, Director, Practical Parenting Partnerships
Brian Smith, Student, University of Central Missouri
Julia Tibbs, Director, Operation Excel
Lauren Wiedt, Program Manager, Camp Fire USA
Danielle Zemmel, Truman State University

Montana
Linda Clark, Program Director,
Talisa Hides, Transitional Living Specialist-MT Foster Care Independence Prgm, Child and Family Services Division
Scott Samuels, Professor, The University of Montana

Nebraska
Margery Coffey, WISR
Christopher Creveling, Youth Council Network
Gina Egenberger, Childrens Environmental Health Educator, Lincoln-Lancaster County Health Department
Shelley Henderson, P-16 Coordinator, UNO
Kathryn Woods, University of Nebraska-Lincoln

Nevada
Alex Miller Miller, Mr, University of Nevada, Reno

New Hampshire
Kim Carter, Director, QED Foundation
Anne Dayanandan, mission co-worker, Presbyterian Church (USA)
Zachary Drake , Muhlenberg College
Ann Ehlers, DSP, Living Innovations
Amy Lovisek, Waterfront/Program Director, Laconia Parks & Recreation
Amy Michaels, Teacher, Somersworth High School
Ashley Pratte, Member, New Hampshire Legislative Youth Advisory Council
Kaley Smith, NHLYAC Member, New Hampshire Legislative Youth Advisory Council

New Jersey
Znutas Amanda, Montclair State University
Cassidy Bommer, Student, Kent Place School
Ceil Ciociola, Director of Planning and Grants Administration, Jewish Federation of Southern New Jersey
Jeff Fleming, History Teacher, Edison High School
Eileen George, Accounts Receivable (Accounting), Crossroads Programs, Inc.
Ariane Hoy, Senior Program Officer, Bonner Foundation
Niambi Infinger, Permanency Liaison, NJ Department of Children and Families
Marilee Jackson, Interim Director, Calvary Community Development Center
Toi James, Senior Researcher, Girl Scouts of the USA
Linda Maldonado, Child Life Specialist, Bristol-Myers Squibb Children's Hospital at Robert Wood Johnson University Hospital
Danielle Nardone, Student / Elementary Teacher, Montclair State University
Rudolph Novak, Law Student at Rutgers Camden Law, Rutgers Camden Law
Claudia Robert, Social Work Supervisor, Essex County Youth Services Commission
Tara Ronda, Service-Learning Coordinator, The Richard Stockton College of New Jersey
Cyntra Scott, Educational Consultant, S.T.R.O.N.G.
Sandy Spellman, private practice social work
Kristen Tahaney, Program Director, Crossroads Programs
Truffa Truffa, Youth Work Executive, Independent Consultant
Irene L. Wells, Youth Minister, NJ Catholic Diocease of Camden - Burlington
Alicia Williams, Psychologist, Crossroads Programs, Inc.
Robert Wnorowski, Drew University
Storm Wyche

New Mexico
Savana Bradley, HR Technician, Individual Supporter
Erin Ferreira, Attorney, Martinez & Hart, P.C.
Amanda Gutierrez, Administrative Assistant for Adult Basic Education, San Juan College
Judy Lujan
Ken Martinez, Principal Research Analyst, AIR
Eva Telles, Parent Involvement Coordinator, ENLACE
Janet Williams
F. Scott Worman, instructor, University of New Mexico

New York
Nicole Abbott, Research coordinator, Jewish Home Lifecare System
Lawrence Aber, Professor of Applied Psychology and Public Policy, New York University
Debbie Andrews, school of rock
Valarie Anthony, President, Green Visions
Leticia Aquino, Individual Case Coordinator, SCO Family of Services
Christine Arnfield, Director, Harriet Tubman Academic Skills center
Tatiana Auster, Administrator, Goldfarb & Fleece
Faedra Backus, Doctoral Student, Boston College
Cymone Bedford, Wells College
Scott Bloom, Director of School Mental Health, Department of Education
Karen Blumenthal, Policy Advocate, Student Advocacy
Donna Bradbury, Mental Health Program Specialist, NYS Office of Mental Health
Patrick Burk, President, City of Batavia Board of Education & City of Batavia Youth Board
Jessica Bynoe, Program Officer, Youth Engagement, Academy for Educational Development
Amy T. Campbell, Asst. Professor, Center for Bioethics & Humanities, SUNY Upstate Medical University
Cindy Cevette, Executive Director, Child Care Center at Christ Church
JoAnn Clough, Social Worker
Sharon Comerford, School Counselor
Alisa Costa, Associate Director of Public Policy and Advocacy, Family PLanning Advocates of New York State
Michelle Crichlow, Social Worker, SLRH Community Services for Children and Families
Hermon Darden, Reverend, First United Methodist Church, Mt. Vernon, NY
Kathleen DeCataldo, Executive Director, New York State Permanent Judcial Commission on Justice for Children
Johanna Dejesus, chief program officer, grand street settlement
Caitlin Deliso, Student, Hunter College
Madeline DiGrazia, Program Associate, JusticeWorks Community
Mitchell Dorfman, Director Case Management Services, NYS Office of Mental Health - NYC Field Office
Newell Eaton, Change Agent, Facilitating Intentional Change
Andrea Elam, Instructor, Antonia Arts
Denise Filmore, President, We Matter Too!
Gail Fleur, Individual, Nyack School District
Christine Flynn, Youth Bureau Administrator, Onondaga County Department of Aging & Youth
Christa Foschio-Bebak, Director of Quality Improvement, Community Connections of New York
Karen Freedman, Executive Director, Lawyers For Children
Meghan Gajkowski, Outreach Worker, Niagara County Youth Bureau
Victoria Giarratano, Youth Development/ Workforce Development Program Coordinator,
Liz Godwin, teacher, middle-school
Elise Goldberg, Coordinator, Children's Studies, Brooklyn College
Karolyn Gould, Associate Director, Adolescent Services Resource Center @Hunter College School of Social Work
Beverly Gould, Clinic Administrator, Child Center of New York
Martin Hanlon, Project Coordinator, Onondaga County NY Department of Aging and Youth
martin harnick, Chair-Community Impact Council, Orange County United Way
Elizabeth Hastedt, Coordinator, Nyack Youth Collaborative
Ron Hatch, President, United Way of the Southern Tier
Brian Hellner, Parent member, Newfane safety committee
Margo Hirsch, Attorney at Law,
Faye Hunt, Visual Arts Educator, New Heights Academy Charter School
Felix Jacobs, Rochester City School District
Jennifer Jones, MSW, Growing Minds of New York, Inc
Rusty Keeler, President, EarthPlay Network
Zachary Kolodin, Young People First
Maurine Koranteng, Student, Lehigh Unversity
Marjorie Lawlor, Advocate,
Jacob Leos-Urbel, Doctoral Student, NYU
Jennifer Luongo, School Counselor, Willow Grove Middle School
Patricia Machir, Executive Director, Futures and Options
Christina Mansfield, Vice President, MICA and Community Support Services, Insitute for Community Living
Evan McCray, AIDS Program Rep. , NYS/DOH AIDS Institute, Adolescent HIV Prevention Sers.
Luz Mercado, Parent Advocate, Parent Resource Center of Queens
Tracey Messercola
Julia Messercola
Jane Meyer, Vice President, Client Services, JMH Education
Jacinda Moore, Person,
Susan Morisson, Director, ACT for Youth
Ted Morris, Director of Development, Contribution, Peak Performance Lifestyles Foundation
Jane K. Muller, College Assistant, CUNY @ Brooklyn College
Linda Nelson, Nurse Practitioner, Child Psychiatry, Rochester Mental Health Center
Jeanne Norton, caseworker/mom, Broome Co. Social Services
Jane Ogilvie, Director of Community Youth Development and Student Support Services, Erie 1 BOCES
Chantell Peeples-Brown, Board Member, Westchester County Youth Board
Jennifer Piccolo, School Psychology Intern, Baker Victory Services
Mary-Diana Pouli, Senior Youth Services Program Coordinator, Amherst Youth Board
Kim Proch, Program Director, Family & Children's Service of Niagara, Inc.
Linda Puoplo, Deputy Director, City of White Plains Youth Bureau
Regina Rigoroso
Johanna Rincon
Lea Rivera, Program Officer, LISC
Dally Sanchez, YOUTH POWER! Coordinator, Families Together in NYS
Isabel Sena, Professor, Sarah Lawrence College
Joanne Seto, Tufts University
Ilyssa Silfen, College of Staten Island
Marjorie Silver, Professor, Touro Law Center
Sandra Singh, Manager, Civic Association
Nancy Ann Siracusa, Courage and Integrity,
Beverly Smith, Senior Program Director- Youth Development/NFL Grassroots Program, Local Initiatives Support Corporation
Eve P Smith, Doctor, Retired faculty, School of Social Work, University of Windsor
Ann Spindel, Educational Consultuant, Local and county organizations
Lisa Sprague, Program Supervisor, SCO Family of Services
Carrie Stawski, Mental Health Counselor, Family Counseling Services
Heather Stickeler, Marketing and Communications Manager , National Guild of Community Schools of the Arts
Caitlin Stone, Psychology Intern, University of Rochester Medical Center
Amir Sultan, after-school program director, sports & arts in schools foundation
Beverly Taylor, Reverend, Joybel Fellowship,inc
Robin M. Taylor, Concerned Citizen
Patricica Thayer, Administrative Assistant, Family Life Develoment Center
donald vanouse, Professor, SUNY Oswego
Allison Vincent, Functional Business Analyst, Syracuse University
Ellen Wahl, Consultant, Ellen Wahl Consulting
Felicia Watson, Director, New York State Center for School Safety
Iorna Williams, Coordinator of Home and Community Based Waiver, St.Dominic's Home
Frank Williams, Executive Director, White Plains Youth Bureau
Sachi Yoshii, Program Associate, The Atlantic Philanthropies

North Carolina
Garry Medford, Jr, Student, youth leader, The College at Southeastern
Robert Apperson
Deena Bayoumi, Doctoral Student in Public Administration & Policy, North Carolina State University
Cris Crissman, Education Consultant/Adjunct Assistant Professor, NC DPI / USDLC / NC State University
Ann Godwin, Human Services Program Specialist, 4-H Youth Development
Janet Lawrence-Hester, Operations Support Specialist, United States Postal Service
Lisa Long
Cynthia Blythe Marshall, Baldwin Fellow, Communities In Schools
Micaela Mercado, PhD Student, University of North Carolina, Chapel Hill
Tanya Monroe, Teen Outreach program Coordinator, Robeson County Health Department
Mike Renne, Instructional Technology Consultant, American Hebrew Academy
Katya Roytburd, UNC Chapel Hill - Lineberger Comprehensive Cancer Center
Jan Schmidt Marketing Sales Director, SACS
Tufanna Thomas, Strategic Director - Blue Ribbon Commission on Youth Violence, United Way of the Cape Fear Area

North Dakota
Kathryn Kempf, Independent Living Coordinator, PATH ND Inc

Ohio
Susan Lowery O'Connell, Ph.D., Coordinator of Early Childhood Mental Health & Prevention, Mental Health & Recovery Services Board of Stark County
Alma Apicella, Retired Nurase, Salem YWCA
Pamela Babione, Executive Director, Camp Fire USA Buckeye Council
Rachilla Basista, Administrator, Mahoning County Family and Children First
Patricia Baumgarner, Executive Director, Columbiana County MHRS Board
Bonnie Bazill-Davis, Trainer, Daybreak
Derek Biggers, Vice President, O.H.I.O. Youth Advisory Board
Dana Bobalik, Licensed Social Worker, National Youth Advocate Program (Ohio)
Russ Brewer, Enterprise Center Coordinator, Southern State Community College
Jonathan Butle, Ohio State University
Sarah Calliha, FCAA
Mary Cosgrove, Foundation Relations Manager, Youth Challenge
David Earley, Assistant Director, Treatment Foster Care, The Village Network
Doris Edelmann, Aftercare Coordinator, MCJFS-CSD
Anne Ghoram-Orr, President, Angel Ministry
Kim Goll, Concerned citizen,
Lisa Haberbusch, Director, Specialized Children's Services, The Counseling Center of Wayne and Holmes Counties (ohio)
Judith Harmony, Director, Harmony Project
Debra Hinman, Licensed Independant Social Worker, The Children's Home of Cincinnati
Mary Hood
Christa Hupp, Citizen
Vanessa Jensen, Doctor , Cleveland Clinic Children's Hospital
Freddie Jones, President/CEO, Action Youth Outreach
Amanda Keller, Life Coach, McGill University Foster Care Alumni of Ameria
Mark Kroner, Director of Training, Lighthouse Youth Services Inc.
Marie Kuhn, Hudson City Schools
Scott Leonard, Professor, Youngstown State University
Terry Lipford, Director, The REACH Program at University School
Wanda McLean, North High School
Carole Menge, Director Family Education, The Buckeye Ranch
Scott Powers, Director of Clinical and Translational Research and Professor of Pediatrics and Psychology, Cincinnati Children's Hospital and Research Foundation
Dena May Rozeski, parent,
Connie Smith, Assistant Professional Professor, Walsh University
Canice Tolin, WrapAround Service Coordinator, Stark County Family Council
marilyn vanalmen, principal/freshman academy, canton city schools
Anita Wainwright, Caseworker, Mahoning County Children Services
Teresa Wendell, Teen Leadership Development Coordinator, Camp Fire USA
Angie Williams, Williams Family
Jason Youngblood, Homework Help Center Coordinator, Columbus Metropolitan Library

Oklahoma
Mary Alice Ahlgren, Program Director, Camp Fire USA
Codi Canning, Care Coordinator, Logan Community Services
Jack Chapman, Assistant Director, Oklahoma Commission on Children and Youth
Gale Clark, Executive Assistant to CEO, Girl Scouts of Eastern Oklahoma
Trishia Creamer, Teens in Action Coordinator, Camp Fire USA
Martha Desmond, Executive Director, Operation Aware of Oklahoma, Inc.
Cindy Eller, Court Clerk, Pittsburg County Oklahoma
David Engle, Concerned Native American citizen and Viet Nam Veteran, Oklahoman
Melissa Manning, Program Operations Manager, INCA Head Start
Claudia Martin, Treatment Director, SAFY of Lawton
Susan Morris, Executive Director, Youth & Family Resource Center, Inc.
Diama Norris, Senior Fund Development Specialist, Community Action Project of Tulsa County
Charlene Posey, Project Coordinator, Oklahoma Healing ARTS Institute
Sharon Rodine, Director, Youth Initiatives
Debbie Sekel, Before/After Care Coordinator, Tulsa Public Schools
Stacy Williams, Independent Living Specialist, National Resource Center for Youth Services

Oregon
Carol Bellows, Family
Diane Campbell, student teacher, North Eugne High School
Alice Carlson, Executive Director, Alternative Youth Activities Inc.
Tom Cope, Resource Development Officer, Community Services Consortium
John Cox
Cathy Crocker, Community Liasion, Marion County Department of Children and Families
Felix Gurley-Rimberg, president, the bottom line
Matthew Hoppe,,Oregon State University
Lauren Johnson, Director of Partnerships, Thrive Foundation for Youth
Jordan Klass, Doctor, Green Growers
Ryan Medico, Blue Mountain Community College
Monica Parmley, Mental Health Coordinator, Portland Public Schools
Amber Peoples, Club Director, Camp Fire USA
Martha Perez, General Political Activist, General Political Activist
Nadia Sindi, Interpreter/Translator/Community Organizer, AAI/ADC/CAIR/CARE/AIUSA/ACLU
Valerie Tobin, PMHNP, Valerie Tobin, PMHNP, LLC
Janet Shakuntala Walker, Research Assoc. Prof./Director of Research, Portland State University Regional Research Institute
Julia White-Hoppe

Pennsylvania
Karen O'Brien-Maynard,MA, LAC, Prevention Educator/Youth Counselor, Family Guidance Center of Warren County NJ
Constance Alexander, Caseworker, Lancaster County Children and Youth Pennsylvania
Beth Barol, Assistant Professor/Consultant, Widener University
Carla Benway, Vice-President, Youth Advocate Programs, Inc.
Delores Capers, President, Advisory Council, Friends of Laura Sims Skate House
Anthony Capobianco, Youth Policy Action Center Representative
Michelee Curtze, Coordinator, HALT! Bully Prevention
Sandra D'Angelo, Protective Caseworker II, Lancaster County Children and Youth Department
Linda Delaney, Vice President, Erie, PA Foster Parent Association
Dan DeLucey, Youth Engagment Specialist, Allegheny County Department of Human Services
Jon Douglas, post pem technical assistant, SWAN
Jennifer Engel, Program Director, Sarah Heinz House
Constance Flanagan, Professor of Youth Civic Development, Penn State University
Jay Guben, Doctor, I-Lead
JoAnn Heffron-Hannah, Transition Programs Manager, Allegheny County Department of Human Services
Frank X. Kleshinski, , Xavier U.
Rebecca Meyer, Doctor, Retired and rewired educator
Richard Mistretta, Student, University of Pittsburgh
Mary Moses, Educator, Head Start
Del Niggel, System of Care Coordinator, Special Kids Network
Jay Notartomaso, Parents Association President, Wyoming Valley Montessori School
Donna Podrazik, Doctor, Advanced Behavioral Strategies, Inc.
Leah Reynolds, Acting Executive Director, Ward Home, Inc.
Dana Schultz, Policy Analyst, RAND
Lisa Schwartz, Psychologist, Children's Hospital of Philadelphia
Eleanore A. Shields, President/Director, Freckles and Frills, Inc.
Rudolph Thornhill, student, Phase 4 Alternative School
Stephen Welters, Independent Living Coordinator, Lancaster County Children and Youth
Tracey Williams, Analyst, Mayor's Office of Community Service
Constance Wilt, Senior Placement Caseworker, Lancaster County Children and Youth Social Service Agency
April Woolnough, Graduate Student/Researcher, The Pennsylvania State University
Martha Young, Parent Involvement Administrator, FOUNDATIONS, Inc. (Neighborhood SChool Network)
Murrie Zlotziver, Business Owner, Page after page

Puerto Rico
Naida Miranda-Suarez, Special Assistant, Acting as an individual
Egda Morales, Biology Teacher, Gabriela Mistral HS, SJ, Puerto Rico
Nayda Rivera-Hernandez, Senior Research Analyst, National Council of La Raza

Rhode Island
David Lemmel, Phd, Senior Research Associate and Evuation Consultant, The Berc Group
Jenny Boone, grant writer, Paul Cuffee Charter School
Bonnie Braga, Outreach Specialist, Lifespan Community Health
Maria Coutinho, MA, Boston College
Elizabeth Devaney, Director of Quality Initiatives, Providence After School Alliance
Hallie Dowling-Huppert, Tiverton High School
Diana Hiipakka, ,
Barbara Jandasek, Dr. (Postdoctoral Fellow in Pediatric Psychology), Brown Medical School / Rhode Island Hospital
Sarah Phillips, Service Director, City Year Rhode Island
Angela Plunkett, University of Chicago

South Carolina
Karen Airasian, Review Board Coordinator, South Carolina Children's Foster Care Review Board
Jane Daniel, Foster Care Review Board Member, Foster Care Review Board in SC
Jeanette Ferguson, Election Commissioner, Retired Foster Parent, Foster Care Review Board and Gardian Ad Litem
Anne Gunby, Realtor, A-Z Realty
Jennifer Howard-Kelley, Chairperson, Clarendon/Williamsburg Counties, SC Foster Care Review Board
Virginia Infinger, Foster Care Review Board Member, Dept. of Social Services
Carolyn Latimer, Insurance Underwriter/Mother of 3 boy's, Insurance Corp.
Felicia A. Lorick, Business Manager, Governor's Office-Foster Care Review Board-South Carolina
Elizabeth Lowrance, member, Foster Care Review Board
Karen Lydon, Board Member, Foster Care Review Board
Rosetta Givens Mitchell, Foster Care Review Board Member for the State of South Carolina, Division of Foster Care
Walter Mitchell, Private Investigator, SC Foster Care Review Board Member
Laurel Parks, Review Board Chair, Children's Foster Care Review Board
Carolyn Payton Pinson, Wage and Compensation Manager, Anderson County
Anita Smith, Chairperson, Children's Foster Care Review Board
Stephanie Spink, Review Board Coordinator, MSW, SC Foster Care Review Board
Alyson Wissinger, Program Monitor & Foster Care Review Board 6A Chairperson, SC DSS ABC Child Care Program & SC Foster Care Review Program
Jane Witowski, Promoting Resources in Developmental Education Program Coordinator, Greenville Hospital System-Children's Hospital

South Dakota
Rosemary Hayward, State Program Specialist, Dept. of Social Services - Child Care Services
Carrie Mikkonen, RN Mobile Dental Program Manager , Delta Dental SD

Tennessee
Mindy Akers, Specialist/Trainer/Educator, TN Early Childhood Training Alliance
Hal Cato, President & CEO, Oasis Center
Julie Coffey, Deputy Administrator, Shelby County Office of Early Childhood and Youth
Susan England, Director, SHADES of Development
Judy Freudenthal, Senior Director of Youth Engagement and Action, Oasis Center
Connie Hall Givens, Director of Coordinated School Heath, TN Departmet of Education
Gwendolyn Harris, Student Advocate TN Dept of Children's Services, State of Tennessee
Patricia Hodkinson, Wife and Mother,
Cheri Hoffman, Fellow, Vanderbilt University
Mary Holt, parent educator, Birth to Kindergarten
Cherry Lemonds, Parent Educator, Knox County Schools Birth to Kindergarten program
Angela Lyles, Prevention Specialist, Oasis Center
Candy Markman, Planning Director, Afterschool Initiatives, Nashville Mayor's Office
Shelagh Mulvaney, Assistant Professor, Vanderbilt University
Melanie Oyler, President, Oyler Syndicate, Inc.
Karen Pershing, Director, Community Assessment and Planning,
Deloria Pickell, Parent Educator, Birth to Kindergarten Knox County Schools
Yolanda Shields , VP, Youth Life Foundation of Tennessee
Jonathan Sigmon, Student, Maryville College
Marcia Slagle, Executive Director,
Connie Steele, Prof. Emeritus, Univ. of TN, 1989-1998 - Head, Univ. of TN's Dept. of Child & Family St.
Ronnie Steine, Councilman At-large, Metro Nashville/Davidson County Government
Helen Vinson
Courtnie Webb, Site-Director, SHADES of Development

Texas
Janis Bane, Project Director, Systems of Hope
Steve Bewsey, Director of Youth Homelessness, LifeWorks
Brandon Briery, United States Citizen,
Nicole Clint, Assistant Principal, Yturria Elementary
Myra Constable, Program Coordinator for Youth Partnership for Change, YouthLaunch
Rodney Cruz, Analyst,
Frank Eckles, Executive Director, Child and Youth Care Work Certification Institute
Elaine Fischer, ,
Erika Flores, student soon to be teacher, Laredo Community College
Marcy Floyd, LMSW, YWCA Dallas
Beverly Gant, Parent who raised child without father,
Cheryl Guidry, Program Director, IEA-Inspire, Encourage, Achieve
Deborah Havert, Social Emotional/Emotional Intelligence Trainer/Consultant/Coach, Six Seconds Emotional Intelligence Network as an independent contractor
Suzanne Hershey, Facilitator, Ready by 21 Coalition of Austin/Travis County, Texas
Ron Hubbard, Early Childhood Coordinator,
Christina Hullum
Danielle Hullum
Blake Hunter
Clara L. Kirby, Owner, The Original ?
Cindy Maciel-Reyes, Administrative Associate,
Kim Martinez, Program Manager, Voices Advocating for Children
Stefanie Moore, Service-Learning Teacher, Floresville High School
Bobbette M. Morgan, Professor, The University of Texas at Brownsville
Barbara ODonnel, Manager, Evaluations, Texas Education Agency
Aletha Patton, CCP Program Director, Tarrant County Challenge, Inc
Margaret B. Puckett, Dr. of Education (Professor), retired from Texas Wesleyan University
Uma Rao, Coordinator, Sri Sathya Sai Bal Vikas
Jeff Rodriguez, Director of Community Outreach, Camp Fire USA First Texas
Michele Rountree, Assistant Professor, Univeristy of Texas at Austin, School of Social Work
Joan Rycraft, Associate Professor, UT Arlington School of Social Work
David Siller, Assistant Instructor, University of Texas-Austin
Gina Simar, Board President, Orange County Texas Camp Fire
Yvonne Simental, ,
Melissa Simon, Director of Development, Communities In Schools Houston, Inc.
Jeanne Stamp, Senior Program Coordinator, Texas Homeless Education Office
Cecilia Sunday, Student, Mountain View Community College
Cecilia Sunday, Student, Mountain View Community College
Jennifer Templeton, Master of Science in Social Work,
Raphael Travis, Assistant Professor, Texas State University - San Marcos School of Social Work
Jeriva Traylor, Licensed Professional Counselor,
Lori Wells, Licensed Specialist in School Psychology, Point Isabel Independent School District
Anjale' Welton, Ph.d student, University of Texas at Austin
Kris White, Past President, Camp Fire USA
Antonio Wilson, Board Member ( Youth ) , Youth M.O.V.E. National
Sara Worfel, Community Services Supervisor, City of San Antonio, Youth Services Division
Nicole Zevallos, Assistant Development Director, Guadalupe Cultural Arts Center

Utah
Geralynn Barney, Licensed Clincal Social Worker, Salt Lake County Division of Youth Services
Nancy Cantor, Ph.D. Psychologist, Primary Children's Medical Center
Cori Groth, Board member, President-Elect, Utah Afterschool Network
Linda Haymond, teacher, Olympus Junior High School
Kevin Nelson, Technician, University of Utah

Vermont
Mark Detzer, PhD, Deer Creek Psychological Associates
Maryann Morris, Programs Coordinator, The Collaborative
Richard Musty, Professor Emeritus, University of Bermont

Virginia
Erica Bettwy, LMSW, School Social Worker, Accotink Academy
Trent Armitage, Vice-President of Membership, Virginia Young Democrats
shelby beck, volunteer services specialist, rappahannock united way
Sarah Boxx, PhD Student, Boston College
Charisse Brown, Training and Development, MBC
Jacqueline Coachman, Youth Program Specialist, City of Alexandria, Virginia
Christy Compton, Program Development Coordinator, Central Virginia Community Services
Kay Corbett, Author,
Lathan Dennis, GIS Spatial Analyst , Fairfax County Department of Systems Management - Human Services
Debra M Duke, Citizen, USA
Elizabeth Gaskins
Marisha Griffith, Social Worker II, Virginia Beach Court Services Unit
Tina Hawley, VAYD Outreach chair/LUYD VP, Virginia Young Democrats/Longwood University
Mary Anne Hesch, , Teacher - St. Aidan's Day School
Charlene Johnson, Chief Professional Officer, Boys & girls Clubs of Loudoun
Lorraine Lange, Superintendent, Roanoke County Schools
Maria Lewan, primary teacher, St Aidana Day School
Phillip Lovell, Vice President, Education Policy, First Focus
Cynthia Lucero-Chavez, Community Involvement Specialist, Stafford County Public Schools
Mimi McClure, Assistant Program Director, NSF
Vince Meldrum, Partner, Crecer Strategies
Kirsta Millar
Thomas Moore, Communications Assistant, Children's Defense Fund
Lindsay Mottley, assistant principal, Hanover County Public Schools
Margaret Musser, Middle School Nurse/RN, Rural Retreat Middle School
Silvana Oderisi, , George Mason University
A. Kathryn Parker, , Students for Sensible Drug Policy
Amy Paulson, Director, Consortium for Infant & Child Health (CINCH) at Eastern Virginia Medical School
Saundra Polk, Youth Advocate, City of Newport News
Natasha Quiroga, Executive Director, Escuela Bolivia
Tina Raheem, Scholarship Director, Orphan Foundation of America
Yolma Torres, Guidance Counselor, Holmes Middle School
Judy Trent, Licensed School Counselor, Bent Mountain Elementary
Chuck Wattles, Youth Development Consultant, Consultant
Bonita Williams, Assistant Professor, Virginia Polytechnic Institute and State University
Fawn Wingfield, CEO, A New You Transitional Living

Washington
Mariellen Anderson, Guardian Ad Litem, private practice
Kate Berry, Student & Former Chair of Washington St. Legislative Youth Advisory Council, Amherst College
Robert Brader, AmeriCorps Coordinator, Washington Service Corps
Evan Brazitis, AmeriCorps Youth Employment Specialist, WorkSource
Dan Carpita, counselor, Muckleshoot Tribal School
Angela Davis, Training Program Assistant, School's Out Washington
Suzanne Day, Mentor/Coach, Parents As Teachers
Deborah Edison, Chief Development Officer, National CASA
Nickole Evans, Western Washington Unviersity
Deborah Fisher, Writer/Community Instigator, Fisher/Nyberg & Asscs.
Jay Furtick
Shannon Ginn, Communications Project Specialist, School's Out Washington
Doreen Horn, Social worker, DSHS
Jackie Jainga Hyllseth, Professional Development Director, School's Out Washington
Chryssilla James, Social Worker, Social Services
Peggy King, Public Health Nurse/Child Care Health Consultant, Kids Northwest/Public Health Department
MIlo Kramer, Citizen
Lauri Leaverton, Guardian ad Litem/CASA Program Coordinator, Yakima County CASA Program
Phyllis Levine, Ph.D. Senior Education Researcher, SRI International
Anderson Lily, Social Worker, Step-Up Program
Paul Loeb, Author, Soul of a Citizen, Author and educator Soul of a Citizen, Generation at the Crossroads
Kristi Mandt
Melinda Maureen, Director of Club Programs, Camp Fire USA Inland Northwest Council
Kari McDonald, Family Advocate +, Angel Network
Shelley Morgan
Kay Mullen, teacher, retired
Gretchen Mueller, Interior Designer
Mari Offenbecher, Executive Director, School's Out Washington
Glen Osborn, Training Director, Schools Out Washington
Matthew Pasco, , Dartmouth College
Lonny Peddycord, , Western Washington University
Sonia Prazak, AmeriCorps*VISTA Leader, The Washington Service Corps
Dianne Rivers, Program Manager, Camp Fire USA
Katherine Scott, RN/ Board President, Camp Fire USA- Samish Council
Martha Shinners, Youth Services Consultant, Washington State Library, Division of the Secretary of State
Krystal White, PhD, Madigan Army Medical Center
Zachary Wilson, Educational Services Director, School's Out Washington
Nicole Yohalem, Program Director, Forum for Youth Investment
Lisa Yohalem, Director of Planning and Development, HealthPoint
Harry Zeitlan, Rabbi, Congregation Beth HaAri
Jamie Zembruski, Attorney, Independently Employed

West Virginia
Diane Diaz, Mgr. Certified Instructor Rescue Education, Care Education, LLC

Wisconsin
Kim Anderson Khan, Clinical Psychologist, Children's Hospital of Wisconsin
Carol Berlin, Volunteer, CASA (Court Appointed Special Advocate)
Ron Biendseil
K Byer, University staff, University of Wisconsin-Madison
Chelsey Carmody, Lead Teacher, Head Start
Mark Cogdill, Case Manager / Group Facilitator, Family Service
Lori Decker, Therapist, Impact Counseling Services
Nancy File, Associate Professor, University of Wisconsin-Milwaukee
Mariah Flynn, Project Assistant, Schools of Hope
Dan Ginsburg
Zach Komes
Jaime Kriewaldt, Director of the Out-of-School Time Partnership, Boys & Girls Clubs of the Fox Valley
Bruce Mataczynski
Jeanne Nutter, Supervisor, Adoption Services
Nancy Parlin, Doctor, Retired
Mary Ellen Prinsen, Manager,Family& Children Section, LaCrosse County Human Services
Nancy Randolph, Manager, Children and Family Services, Manitowoc County Human Services
Mary Ryan, Youth Program Coordinator, YWCA Greater Milwaukee
Eric Schultz, UW-Oshkosh
Michael Serpe, County Administrator, Door County, Wisconsin
Richard Strauss, M.D.,
Barbara Zuccarello, Administrative Assistant, WI Council on Children and Families

Wyoming
Darcie Henegar, Owner, Develoment Company
Nancy Robinson, Program Manager, Platte County Tobacco Prevention

International
Blair Hewitt, The Orphanage,Abbotsford, British Columbia, Canada
Esther Jumbo, Esther Foundation,United Kingdom,
Ann Kirson Swersky, Doctor, Sia'h vaSig: The Israel Debating Society,Ramat Hasharon, Israel
Jessica Wilson, Tufts,London, UK